tel. 41 357 78 10

Wigilia Paschalna – 2024

Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. Do południa błogosławiliśmy pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Proboszcz.

Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przed kościołem, przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Ks. Tomasz wniósł do ciemnego kościoła zapalony Paschał. Po drugim odśpiewaniu „Światło Chrystusa” wszyscy wierni odpalili od Niego swoje świece.

Po intronizacji Paschału wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”, który wyśpiewał ks. Tomasz. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy czterech czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu w tym Ewangelii.

W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” rozdzwoniły się wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Pan zmartwychwstał!

Homilię wygłosił ks. Artur.

Po niej odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie ks. Proboszcz pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.

Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna – szczytowy moment świętowania tej Nocy.

Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja”.

Wigilia Paschalna – 2024
Przewiń na górę